Jak młodzi księgowi budują swoje własne firmy

image

Droga do przedsiębiorczości może być kamienista, ale badania pokazują, że millenialsi stają na wysokości zadania w niespotykanym dotąd tempie. Według badania przeprowadzonego przez GoDaddy w 2020 roku prawie jeden na trzech millenialsów zgłosił posiadanie małej firmy lub pobocznego zajęcia, a prawie jeden na pięciu twierdzi, że jest to ich główne źródło dochodu.

Ta nowa fala liderów millenialsów jest napędzana przez dostępną technologię, kulturową akceptację startupów i wirtualnych miejsc pracy, a co najważniejsze, pragnienie większej elastyczności i wolności.

"Jest wiele osób, które założyły swoje firmy podczas COVID-19, ponieważ postrzegały to jako okazję do zmiany kariery i przewartościowania, dokąd zmierzają" - mówi Joshua Lance, CPA, CGMA, dyrektor zarządzający Lance CPA Group i członek zarządu Illinois CPA Society.

Obserwacje Lance'a są trafne. W 2020 roku działalność biznesowa w zakresie zakładania firm wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 24 procent, według Peterson Institute for International Economics. Ostatnie dane opublikowane przez U.S. Census Bureau ujawniły, że w 2021 roku złożono 5,4 miliona nowych wniosków biznesowych, przekraczając rekord ustanowiony w 2020 roku w wysokości 4,4 miliona.

"Dla wielu osób pandemia zresetowała rzeczy pod względem tego, co chcieli robić w pracy i jak chcieli, aby ich kariera wyglądała" - zauważa Lance. "Otworzyło to pole do zmian i nadal jest to pole do zmian. I chociaż jest to ciężka praca polegająca na budowaniu własnej praktyki od podstaw, to jest ona całkowicie satysfakcjonująca."

Osiąganie równowagi między pracą a życiem prywatnym

Przed założeniem swojej wirtualnej firmy w Chicago, Lance pracował 80-plus godzin tygodniowo jako audytor. W 2015 roku zdecydował, że nadszedł czas, aby rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu.

"Kiedy zacząłem, było to trochę nerwowe, ponieważ obawiałem się, że to cofnie moją karierę", wspomina Lance, dodając, że kwestionował, czy może nawet prowadzić firmę samodzielnie i czy ma wsparcie i zasoby, aby to zrobić. "Rozpoczęcie własnej praktyki jest nieco ryzykowne, zwłaszcza jeśli przychodzi się do niej od zera i nie ma się jeszcze książki biznesowej, którą można wprowadzić. Odkryłem, poprzez proces budowania mojej firmy i podejmowania tego ryzyka, że jest to wykonalne."

Szybko do przodu do dzisiaj i Lance jest dyrektorem zarządzającym Lance CPA Group, butikowej wirtualnej firmy księgowej z siedzibą w Chicago, która współpracuje głównie z browarami rzemieślniczymi i agencjami cyfrowymi w całym kraju. Teraz pracuje 40-godzinne tygodnie pracy w sposób konsekwentny z komfortu własnego domu.

"Dostaję zobaczyć moją rodzinę i dzieci, a ja nie jestem w drodze stale", mówi Lance. "Jestem w stanie znaleźć tę równowagę robienia tego, co chcę i cieszenia się pracą bez wypalania się przez 80-godzinne tygodnie i ciągłe podróżowanie, jak w dużej firmie".

Lance zachęca innych CPA do podjęcia tego skoku wiary i ożywienia swojej kariery: "Zacznij coś nowego - zwłaszcza teraz. Rozmawiałem z wieloma księgowymi, którzy nie chcą podjąć tego ryzyka, ponieważ mają pewność zatrudnienia. Ty możesz to zrobić. To nie jest tak duże ryzyko, jak może się wydawać".

Budowanie solidnej infrastruktury

Jedną z rzeczy, których Lance żałuje, że nie zrobił od początku, było bycie bardziej sumiennym i zorganizowanym, jeśli chodzi o procesy i procedury firmy.

"Na początku wiele z tych rzeczy było w mojej głowie, a ja byłem mniej zorganizowany i mniej szczegółowy" - mówi Lance.

Jak rozwiązał ten problem? Dokumentując wszystko w Basecamp, takie jak zakres usług dla każdego klienta i sposób, w jaki chciał, aby zeznania podatkowe zostały wypełnione.

Artykuły takie jak ten, prosto do Twojej skrzynki pocztowejDołącz

do naszego newslettera, aby uzyskać najnowsze trendy w księgowości, pomysły, wiadomości i technologie dostarczane bezpośrednio na Twój adres e-mail.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się "Wyrzucenie wszystkich tych informacji z mojej głowy i umieszczenie ich w systemie dostępnym dla mnie, a teraz dla mojego zespołu, naprawdę pomogło, ponieważ byli na tej samej stronie co ja", mówi. "Nie musiałem tłumaczyć rzeczy w kółko, ponieważ teraz było to w miejscu, w którym mogli to zobaczyć i zrozumieć".

Podobnie jak Lance, Andrew Coombs, CPA, dyrektor generalny i założyciel firmy Coombs CPA z siedzibą w Newark, N.J. i laureat nagrody Black CPA Centennial's 40 Under 40, zgadza się, że budowanie zrównoważonej infrastruktury jest kluczowym krokiem do zapewnienia długoterminowego sukcesu.

"Problemem nie są klienci. Problemem jest zbudowanie silnej infrastruktury, abyś był w stanie zarządzać pracą i osiągać wyniki, ponieważ im lepsze wyniki osiągasz, tym więcej klientów otrzymujesz. Bez infrastruktury nie ma biznesu" - wyjaśnia Coombs, którego czteroletnia firma specjalizuje się w nieruchomościach i usługach księgowych dla organizacji non-profit.

Aby pomóc swojemu biuru rachunkowemu, prowadzonemu w cegle i w biurze, działać z maksymalną wydajnością, Coombs opracował jasny zestaw wytycznych i procedur dla swojego personelu składającego się z pięciu księgowych.

"Każdy ma swoją rolę, a firma jest w stanie funkcjonować bez mojej obecności przez cały czas" - mówi. "Jeśli mnie nie ma, ktoś odbiera telefon, ktoś wysyła prośby, a ktoś przygotowuje księgowość lub deklaracje podatkowe".

I chociaż Coombs może nie zawsze być fizycznie obecny w biurze, Coombs mówi, że jest zawsze "na" - czy to oznacza FaceTiming klientów, odpowiadanie na e-maile po godzinach, czy łączenie się ze swoim zespołem na Google Hangouts.

"Bycie przedsiębiorcą to nie wolność, to autonomia" - mówi Coombs. "Jesteś w stanie robić to, co chcesz, kiedy chcesz. Ale pamiętaj: jeśli nie pracujesz, nie jesz. Jeśli zamierzasz zostać przedsiębiorcą, będziesz musiał pracować ciężej niż w Ameryce korporacyjnej."

Cieszenie się procesem

Koleżanka CPA i laureatka nagrody 40 Under 40 Black CPA Award, Baseemah "Bee" Nance, wie co nieco o ciężkiej pracy. Obecnie uczy rachunkowości w San Jacinto College w Houston, pełni funkcję dyrektora operacyjnego w organizacji non-profit o nazwie Generation Teach, wydaje książkę dla dzieci "Sunny Gets Money!" i prowadzi własną internetową firmę doradztwa finansowego, Professor Nance's Accounting Academy, która zapewnia szkolenia finansowe, a także usługi księgowe i konsultingowe. Stworzyła platformę internetową w 2006 roku i pracuje głównie z organizacjami non-profit, startupami oraz firmami prowadzonymi przez kobiety i mniejszości.

"Moim celem jest ostatecznie prowadzenie akademii w pełnym wymiarze godzin" - mówi Nance. "Mam wielu jednorazowych klientów, co jest wspaniałe, ale nie jest to coś, co jest przewidywalne z punktu widzenia dochodów. To delikatna równowaga, ponieważ przyjmowanie większej liczby klientów oznacza, że będę bardziej zajęty."

Akademia Rachunkowości profesora Nance'a rozpoczęła działalność jako korepetycje twarzą w twarz i przekształciła się w kompleksową firmę doradztwa edukacyjnego online. Aby za tym nadążyć, Nance wkłada 20 godzin pracy tygodniowo, spotykając się wirtualnie z klientami, kręcąc swoje edukacyjne filmy na YouTube i udzielając prywatnych korepetycji.

"Uczenie rzeczy finansowych ludzi, którzy normalnie nie mają smykałki do finansów i zarządzania nimi, to piękna rzecz" - mówi Nance. "To jeden z powodów, dla których zakochałam się w nauczaniu. Doświadczanie momentów 'aha' i odczuwanie dumy, gdy ktoś uczy się i docenia możliwość utrzymania własnych finansów, jest tym, z czego jestem najbardziej dumna."

Dla tych, którzy chcą rozgałęzić się i stać się własnymi szefami, Nance oferuje kilka porad: "Różne rzeczy przyjdą na ciebie, gdy będziesz próbował zbudować swój biznes, ale jeśli nadal będziesz naciskać, to w końcu dotrzesz na drugą stronę tych przeszkód. Potem pojawią się nowe przeszkody, a ty nadal będziesz naciskać. To jest proces. Nigdy nie dotrzesz w pełni do celu, ale nie to jest celem. Celem jest ciągłe bycie w tej podróży budowania biznesu i uczenia się, rozwijania i wchłaniania jak najwięcej podczas tego procesu."

Znalezienie niszy

Zanim Kenneth Mason Jr, CPA, opuścił swoją pracę jako starszy asystent audytu w 2018 roku, zaczął przyglądać się temu, co dzieje się w świecie księgowości. Świadczył usługi podatkowe dla lokalnych firm w weekendy, ale szybko zdał sobie sprawę, że to nie wszystko, co chciał zrobić.

"Wiedziałem, że aby pomóc firmom, potrzeba czegoś więcej niż spojrzenia, aby zobaczyć, co się stało na koniec roku", mówi Mason. "To nie wystarczyło, aby faktycznie pomóc firmom w rozwoju i utrzymaniu otwartych drzwi".

Widząc potrzebę, Mason, członek Illinois CPA Society i zwycięzca Young Professional Leadership Award, przemianował swoją wirtualną firmę z siedzibą w Chicago, zmienił jej nazwę na Equibis i przeniósł nacisk na księgowość dla przemysłu konopi indyjskich w szczególności. Od tego czasu nigdy nie oglądał się za siebie.

"Zanim zdecydowałem się wejść na rynek niszowy, wyzwaniem było zrozumienie firm z różnych branż. Jeśli masz tylko mały zespół, trudno jest rozwijać wiedzę we wszystkich tych różnych dziedzinach, więc jesteś ograniczony w zakresie wiedzy i zasobów, które możesz zapewnić swoim klientom" - wyjaśnia Mason.

Na pytanie, w jaki sposób zdobył specjalistyczną wiedzę potrzebną do obsługi niszy konopi, Mason wyjaśnia, że zbudował sieć innych księgowych, prawników i specjalistów podatkowych, którzy również pracowali w przestrzeni konopi. "To był jeden z najbardziej krytycznych elementów, jeśli nie najbardziej krytyczny element, dla zrozumienia i poruszania się w branży", mówi, podkreślając, że głęboka wartość tej sieci pochodzi z uczenia się na sukcesach i porażkach innych ludzi.

"Jeśli ktoś powie mi: 'Popełniłem błąd, ponieważ X, Y, Z', mogę uniknąć tego samego błędu, ucząc się z jego doświadczenia z pierwszej ręki" - mówi.

Ostatnią radą Masona dla przyszłych przedsiębiorców jest snucie wielkich marzeń: "Badaj - kop, kop, kop. Nakreśl wizję. To właśnie pozwoliło mi zbudować firmę, która daje mi elastyczność, której pragnę w moim życiu."

Ten artykuł pierwotnie pojawił się w ICPAS Insight Magazine.