Dlaczego problem z pojemnością nie jest problemem ludzi

image

Podczas ostatniej konferencji Digital CPA miałam przyjemność uczestniczyć w sesji Jennifer Wilson "Solving the Capacity Problem". Jest to problem, który hamuje działalność publicznych firm księgowych i myślę, że ważne jest jego jasne zdefiniowanie. Problem polega na tym, że jest za dużo pracy, a za mało ludzi.

Jennifer rozpoczęła sesję, pytając słuchaczy, w jaki sposób próbowali rozwiązać problem potencjału. Odpowiedzi dotyczyły zarówno inwestycji w rekrutację, jak i strategii rozwoju dla młodych profesjonalistów czy outsourcingu pracy. Były to interesujące perspektywy i wydawało się, że wszyscy ci praktycy są zgodni co do rozwiązania: więcej ludzi. Uważam jednak, że ta odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, ponieważ moim zdaniem nie rozwiąże ona naszego problemu.

Większa liczba osób ma sens, jeśli pomyślimy o problemie pojemności jako o równowadze: sposobem na przechylenie szali byłoby dodanie większej liczby osób. Myślę jednak, że kluczowym elementem, który umyka nam w dyskusji o problemie przepustowości, jest jego przyczyna.

Ponieważ przyczyną problemu nie są ani klienci, ani rodzaje realizowanych projektów (a moim zdaniem nie są nią także ludzie, którymi dysponujemy), problem z wydajnością jest zakorzeniony w sposobie wykonywania pracy i braku innowacyjności procesów.

Po zbadaniu przyczyn problemu z wydajnością zdajemy sobie sprawę, że rozwiązanie go poprzez zwiększenie liczby osób jest niewystarczające i nierealistyczne. Rosnący w szkolnictwie wyższym trend odroczonych zapisów na studia prowadzi do zmniejszania się z roku na rok puli pracowników, a bardziej dotkliwym problemem w księgowości publicznej jest odchodzenie młodych specjalistów z zawodu. Jeśli szukasz więcej ludzi, rzeczywistość jest taka, że oni nie przyjdą.

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanie

Jest to w 100% bezpłatne i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości, porad i spostrzeżeń z dziedziny rachunkowości każdego dnia. Oprócz dostępu do tego ekskluzywnego artykułu, możesz również:


Blokada treści, ikona zaznaczeniaWyświetl

wszystkie treści AccountingWEB


Blokada treści, ikona zaznaczeniaKomentuj

artykułyDostęp do

treści terazZarejestruj sięMasz już


konto? Zaloguj się tutaj