Czy nieruchomości to mądra inwestycja w 2022 roku?

image

Boom mieszkaniowy spowodował, że nieruchomości stały się kuszącą perspektywą inwestycyjną dla wielu osób. Księgowi, pełniąc rolę doradców inwestycyjnych i planistów finansowych, mają za zadanie doradzać swoim klientom, czy powinni wejść na ten rynek. Obawy ostrożnościowe koncentrują się na trwałości boomu mieszkaniowego i ryzyku związanym z wejściem na rynek, który może znajdować się w szczytowej fazie rozwoju. Jednocześnie istnieje realne ryzyko utraty okazji do wygenerowania znacznych przepływów pieniężnych i wzrostu cen aktywów. Zrównoważenie tych obaw ze zrozumieniem ekonomii boomu mieszkaniowego jest kluczowe dla zdolności księgowego do udzielenia klientowi mądrej porady.

Co napędza boom mieszkaniowy?

Rynek nieruchomości mieszkaniowych przeżywa obecnie trwały okres inflacji cen mieszkań, jakiego nie widzieliśmy od 2006 roku. Mediana cen mieszkań co miesiąc bije kolejne rekordy. W listopadzie 2021 r. mediana cen sprzedaży wzrosła o 13,3 procent, do 353 900 USD, w porównaniu z tym samym okresem w roku 2020. Ceny domów wzrosły w prawie każdym obszarze miejskim w Stanach Zjednoczonych, a w większości przypadków wzrost cen był dwucyfrowy.

Boom mieszkaniowy rozpoczął się wiele lat temu w niewielkich skupiskach na terenie Stanów Zjednoczonych, takich jak część Pasa Słońca i stanów takich jak Idaho, ale z czasem rozprzestrzenił się na cały kraj. Boom wzrósł częściowo z powodu pracy zdalnej, która umożliwia pracę z dowolnego miejsca. To skłoniło wielu ludzi do przeprowadzki do mniej zaludnionych stanów, na przedmieścia, a nawet na tereny wiejskie w poszukiwaniu większej przestrzeni i lepszej jakości życia.

Czynnikiem napędzającym wzrost cen jest spadek stóp procentowych, który rozpoczął się po Wielkiej Recesji. W odpowiedzi na to nabywcy zaciągali kredyty hipoteczne na nowe domy, a w wielu przypadkach były to większe domy. Popyt na większe domy wzrósł w czasie pandemii, ponieważ ludzie szukają przestrzeni, w której mogliby pomieścić domowe biura. Po zsumowaniu wszystkich danych, ceny mieszkań w 2021 roku prawdopodobnie pobiją te z roku 2020.

Według The Wall Street Journal, w 2021 roku Amerykanie pożyczą więcej pieniędzy na sfinansowanie zakupu domu niż kiedykolwiek w historii. Pożyczkodawcy hipoteczni wydali oszałamiającą kwotę 1,61 bln dolarów w kredytach na zakup domów, co oznacza wzrost z 1,48 bln dolarów w poprzednim roku i pobicie rekordu 1,51 bln dolarów ustanowionego w 2005 roku.

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanie

Rejestracja jest w 100% bezpłatna i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości, porad i spostrzeżeń z dziedziny rachunkowości każdego dnia. Oprócz dostępu do tego wyjątkowego artykułu, możesz również:


Blokada treści, ikona zaznaczeniaWyświetl

wszystkie treści AccountingWEB


Blokada treści, ikona zaznaczeniaKomentuj

artykułyDostęp do

treści terazZarejestruj sięMasz już


konto? Zaloguj się tutaj