Bramwell's Lunch Beat: SEC prowadzi dochodzenie w sprawie IBM, audyty spółek, nadzór skarbówki

image

IBM twierdzi, że SEC prowadzi dochodzenie w sprawie księgowania przychodów
IBM spadł do najniższej ceny od pięciu lat po ujawnieniu, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prowadzi dochodzenie związane z księgowaniem przychodów sprzedawcy technologii, pisze Jing Cao z Bloomberga. Firma poinformowała we wtorek, że w sierpniu dowiedziała się, że SEC bada sposób księgowania niektórych transakcji w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii, zgodnie z dokumentacją regulacyjną. Ian Colley, rzecznik prasowy firmy, powiedział w oświadczeniu, że IIBM stosuje rygorystyczny i zdyscyplinowany proces przygotowywania sprawozdań finansowych i raportowania przychodów. Jesteśmy przekonani, że wyniki i informacje, które podajemy, są właściwe i zgodne z GAAP.â IBM powiedział w oświadczeniu, że współpracuje z SEC. Akcje IBM spadły o 4 proc. do 137,86 dolarów na zamknięciu w Nowym Jorku.

Czytaj więcej

St. Joe, były dyrektor generalny zgadzają się na ugodę z SEC w sprawie księgowości
St. Joe Co. i pięć osób, w tym były dyrektor generalny, zgodziło się na ugodę w sprawie zarzutów SEC, że deweloper i właściciel gruntów na Florydzie niewłaściwie księgował spadek wartości swoich aktywów mieszkaniowych po kryzysie finansowym, pisze Jonathan Stempel z Reutersa. Ugoda cywilna ogłoszona przez SEC we wtorek została zawarta pięć lat po tym, jak David Einhorn, zarządzający funduszem hedgingowym Greenlight Capital Inc. oskarżył St. Joe o zawyżanie wartości posiadanych nieruchomości, twierdząc, że jedna z nich przypominała raczej "pejzaż księżycowy" niż luksusowe osiedle. SEC ogłosiła, że St. Joe zapłaci 2,75 mln dolarów kary, a były prezes William Britton Greene zapłaci 120 tys. dolarów kary i odda 400 tys. dolarów zysku wraz z odsetkami. Były dyrektor finansowy, William McCalmont, oraz była główna księgowa, Janna Connolly, również zgodzili się zapłacić grzywny i zrezygnować z zysków. Ukarano także dwóch byłych dyrektorów ds. księgowości. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do popełnienia wykroczenia.

Czytaj więcej

Propozycja IRS ułatwiłaby kontrolę dużych spółek osobowych
IRS będzie mógł łatwiej kontrolować duże spółki osobowe, w tym firmy private-equity i fundusze hedgingowe, zgodnie z postanowieniem zawartym w ogłoszonym w poniedziałek późnym wieczorem dwupartyjnym porozumieniu budżetowym, pisze Richard Rubin z Wall Street Journal. Propozycja, oparta na pomysłach obu partii, zmieniłaby 33-letnią ustawę, która określa zasady audytów spółek osobowych i wymaga od IRS, by nakładał dodatkowe podatki na każdego ze wspólników. Zadanie to okazało się trudne dla IRS i sprawiło, że największe i najbardziej złożone wielopodmiotowe spółki osobowe są niezwykle trudne do skontrolowania. Zgodnie z projektem ustawy, IRS stosowałby zmiany w audytach do samej spółki, a nie do poszczególnych wspólników. Małe spółki partnerskie z mniej niż 100 partnerami mogłyby zwolnić się z nowego systemu, który zacząłby obowiązywać od 2018 r. Według Congressional Budget Office (Biuro Budżetu Kongresu), działania na rzecz przestrzegania przepisów podatkowych zawarte w projekcie ustawy budżetowej przyniosłyby 11,2 miliarda dolarów w ciągu następnej dekady.

Czytaj więcej

IRS potwierdza użycie narzędzia inwigilacji
Komisarz IRS John Koskinen powiedział ustawodawcom we wtorek, że wykorzystanie przez jego agencję tajnej technologii śledzenia telefonów było ograniczone do konkretnych spraw karnych, dzień po tym, jak pojawiły się nowe pytania dotyczące jej uprawnień w zakresie inwigilacji, pisze Julian Hattem z The Hill. Przed senacką komisją finansów Koskinen powiedział, że urządzenia StingRay, czyli "łapacze MIMSI", są wykorzystywane tylko przez wydział kryminalny agencji do śledzenia prania brudnych pieniędzy, terroryzmu i finansowania przestępczości zorganizowanej. Są one wykorzystywane wyłącznie w dochodzeniach kryminalnych. Może być użyty tylko na podstawie nakazu sądowego. Może być użyty tylko w oparciu o prawdopodobny powód działalności przestępczej, â powiedział Koskinen panelowi senackiemu. Nie jest w ogóle wykorzystywany w sprawach cywilnych. Nie używają go inni pracownicy IRS.â Urządzenie StingRay wielkości walizki naśladuje wieże telefonii komórkowej w celu zbierania danych identyfikacyjnych wysyłanych przez fale emitowane z telefonów ludzi, w tym ich lokalizacji.

Czytaj więcej

Szybkie linki

 • Lekcja o Lois Lerner (Washington Times)
 • Impeaching dyrektora IRS (Wall Street Journal)
 • Uchylenie podatku cadillacowego w celu ochrony świadczeń zdrowotnych wysokiej jakości (Huffington Post)
 • Porozumienie budżetowe podnosi podatki bogatym ludziom â tylko nie w taki sposób, jak myślisz (Huffington Post)
 • Wiele sztuczek w porozumieniu budżetowym Boehnera i Obamy (TaxVox)
 • Plan pomocy dla Puerto Rico ma wysokie cele, ale nie spełnia oczekiwań (TaxVox)
 • Podatniknękający fundusze private equity w kwestii podatków teraz zajmie się zyskami kapitałowymi (Bloomberg)
 • Poznaj samotną matkę, która zmierzyła się z IRS (Daily Signal)
 • Miliarderzy, którzy chcą opodatkować biednych ludzi (Tax Analysts)
 • Wspominając zmarłego podatnika z Iowa, któremu pomogłeś zlikwidować podatek od dyni (Tax Foundation)
 • Pięć kwestii podatkowych, na które warto zwrócić uwagę podczas dzisiejszej debaty prezydenckiej w CNBC (Fundacja Podatkowa)
 • Oklahoma może zagłosować nad wyższym podatkiem od sprzedaży (Fundacja Podatkowa)